Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekSedmdesát devět let po vynálezu Papinova parního stroje (1690) došlo k významným událostem, kterými začala epocha motorových vozidel. Inženýr Cugnot získal podporu francouzského ministerstva války, pro které měl sestrojit parní traktor pro dělostřelectvo k vlečení těžkých děl. V roce 1769 měl první parní vůz zkušební jízdy. Dosahoval rychlosti až 4,5 km/hod. Bohužel nesplňoval výkonnostní požadavky do něj vkládané. Po 12 minutách jízdy došla pára. A bylo třeba na zemi pod kotlem rozdělat oheň. Teprve po vytvoření nové páry bylo možno pokračovat v cestě.

Ministr války byl však s pokusem spokojen a přidělil Cugnotovi další peníze na stavbu velkého stroje. Za necelé dva roky byl velký traktor hotov. Měl tříkolový podvozek. Před předním kolem byl velký mosazný kotel vážící 5 tun. Parovůz si již vezl vlastní ohniště a páru vyráběl za jízdy. Dosahoval rychlosti až 4 km/hod..
Zrod automobilu však zbrzdila nepříjemná událost. Při veřejném představení vypověděl parní vůz náhle službu. Závadu pravděpodobně způsobila tíha kotle. Došlo tak k první automobilové havárii v dějinách. Vozidlo prorazilo zeď, Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem. Práce na "mechanickém koni" ukončilo sesazení ministra války de Choiseula.

Cugnot dokázal, že motorový vůz lze sestrojit. Za kanálem La Manche se však odehrávala další epizoda vzniku automobilu. Anglický konstruktér James Watt svými vynálezy ukázal, že parní stroje mohou být značně výkonné a mohou se využívat v mnoha odvětvích. Bezprostřední význam pro vývoj motorových vozidel měly až vysokotlaké parní stroje amerického konstruktéra Ewanse. Tři roky po vynálezu mnohem výkonnějších strojů, než byly Wattovy nízkotlaké parní stroje, uplatnil Ewans novinky v konstrukci parních strojů v dopravě. V roce 1803 sestrojil motorové vozidlo určené i k plavbě.

Mezi prvními průkopníky parních motorových vozidel byl též Čech. Vynálezce Josef Brožek své vozidlo vlastní konstrukce předvedl 17. srpna 1815 v Praze.

Nastával věk páry. Doba rozsáhlého využívání parních strojů. Konstruktéři zkoušeli vyrobit první silniční vozidla. Roku 1830 jezdilo po Anglii již 26 parních automobilů. Mezi Londýnem a Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Motorismus pomalu získával stoupence v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé tažných koní, formani, obecně „lidi z branže“. Dále pak občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech. V neposlední řadě i notoričtí stěžovatelé. Města i státy vydávaly na základě tlaku občanů nařízení a zákony proti silniční dopravě. Jako zajímavost nám slouží pověstný zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Vozidla měla omezenou rychlost - v osadách mohla dosahovat nejvýše 3 km/hod., na volné trati 6 km/hod.
.
Od začátku minulého století se rychle objevovaly nové druhy vozidel, které využívaly jiný pohon. Angličan Medhursi zažádal v roce 1800 o patent na vůz, který poháněl stlačený vzduch. V roce 1802 přihlásil švýcarský občan Issac de Rivaz k patentování raketový vůz, který měl pohánět hořící střelný prach. V roce 1835 přišel holandský technik Stratingh s prvním elektromobilem. O rok později Ital G. B. Bott sestrojil zcela odlišný typ elektromobilu.

V roce 1860 vynalezl Belgičan Jean Lenoir dvoutaktní spalovací motor na svítiplyn. Lenoirův další vůz s plynovým pohonem dosahoval na trati dlouhé 18 km průměrnou rychlost až 6 km/hod.. Jeho vynálezu použili konstruktéři ke stavbě dalších typů vozidel se spalovacími motory. Zvlášť nadějně vypadaly pokusy o sestrojení motorů poháněných tekutými palivy o velké výhřevnosti. Při konstrukci spalovacích motorů se vynálezci snažili používat jako palivo kromě svítiplynu i petrolej, benzín a líh.

Vídeňský mechanik Marcus vyzkoušel v roce 1864 na malém vozíku motorek poháněný petrolejovými párami. O rok později měl již vozidlo pro dvě osoby a po dalších letech předvedl vozidlo s benzínovým motorem chlazeným vodou, s elektromagnetickým zapalováním a ručním řazením rychlosti.

V roce 1885 obdržel německý mechanik Gottlieb Daimler patent na "vozidlo na kolech poháněné plynovým nebo petrolejovým motorem, umístěným pod sedadlem a mezi zadními nápravami". Téhož roku dostal jeho krajan Karel Benz patent na "kočár bez koní poháněný benzínovým motorem". Řešení jejich vozidel byla východiskem ke stavbě skutečných automobilů.

V roce 1894 byl uspořádán na trati dlouhé 126 km (Paříž-Rouen) první automobilový závod. Vozidla již měla pneumatiky. V následujícím roce se konal ještě delší závod na 1200 km dlouhé trati Paříž-Bordeaux-Paříž. Startovalo 12 vozů se spalovacími motory, šest parních motorových vozidel a dokonce i jeden elektromobil. Vozy poháněné párou závod nedokončily. „Vítězem“ se stal dvoumístný Panhart-Levassor. Paříž jej uvítala po necelých 49 hodinách, byl nejrychlejší. Kupodivu oficiálním vítězem se však stal Peugotův automobil. Přijel asi o jednu hodinu později, ale na stupně vítězů ho přivedla jeho čtyři sedadla.

První časový automobilový závod byl 18. prosince 1898 v městečku Acheres poblíž Paříže. Pořadatel závodů týdeník La France Automobile netušil, že položí základ snahy po stále větších a větších rychlostech. Tehdy zvítězil na 2 kilometrové trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat rychlostí 58,86 km/hod. Vítězný vůz Jean-taud byl elektromobil kočárového typu o váze 1400 kg poháněný bateriemi.

Ani ne za měsíc překonal belgický konstruktér Camille Jenatzy rekord na elektromobilu tvaru torpéda. Dosáhl rychlosti 62,12 km/hod. Tento vůz, těžký necelých 10 tun - Jamais content - byl vzápětí překonán Jean-taudem. Ten dosáhl nejvyšší rychlosti kočárů všech dob jel rychlostí 91,361 km/hod. Ještě téhož roku dosáhl Camille Jenatzy na Jamais content nové nejvyšší rychlosti století 105, 798 km/hod. Ta pak byla po léta uznávána za světový silniční rekord.

Na přelomu 19. a 20. století se těšil elektromobil velké oblibě a v Americe byl ozšířenější než automobil se spalovacím motorem. O prosazení automobilu s benzínovým motorem se zasloužil americký konstruktér Henry Ford. V roce 1903 vytvořil na břehu Michiganského jezera se svým vozem nazvaným 999 nový světový rychlostní rekord - 146km/hod.

Když si Tomáš Alva Edison prohlížel u Henry Forda náčrt připravovaného automobilu, prohlásil: "Váš automobil bude nezávislý, nepotřebuje oheň a páru jako parní vozy, nekouří a nebude tak těžký jako elektromobil. Pracujte na něm!". Edison dovedl odhadnout šance technických novinek. Zavedením prvního montážního pásu na světě se auta u Forda začala vyrábět v ohromných sériích.

Časem v osobní automobilové dopravě získaly naprostou převahu benzínové motory. Parní automobily byly příliš těžkopádné, hřmotné a produkující spoustu škodlivin. Za druhé světové války nedostatek ropy přivedl některé země k částečnému návratu k pohonu automobilů plynem. Přizpůsobení běžných spalovacích motorů na pohon plynem nebyla složitá.

Elektromobily v konkurenci neobstály. Daly se sice postavit jednoduše a snáz obsluhovat, avšak olověné akumulátory byly choulostivé, těžké a po ujetí 30 km se musely znovu dobíjet. Edison s Fordem se v roce 1915 pokusili o elektrickou verzi slavného modelu Ford-T. Ani ocelo-niklové akumulátory nepomohly k výhře elektromobilu. V dopravě zvítězily spalovací motory hlavně díky vysokému výkonu a snadné skladnosti kapalných pohonných hmot. Po impozantním nástupu benzinových motorů přišly Dieselovy motory zcela odlišné koncepce, které dovedly ještě lépe zužitkovat energii paliva. Pohonnou hmotou byla levná nafta.

Tím jsme se dostali do současnosti, po silnici se nám prohání osobní automobily poháněné většinou spalovacími motory. Nákladní vozy využívají motory vznětové. Díky vysokému znečištění výfukovými plyny se konstruktéři snaží vyrobit velmi úsporná auta či sázejí na elektromobily či vozidla, které bude pohánět vodík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hi people

(RUBINSON588, 14. 7. 2021 7:40)

What do you think about this url? https://deltadrives.ru/
I think it is good!!!

Frankglymn

(Frankglymn, 11. 7. 2021 11:43)


Greetings from California! I'm bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

In my opinion you are not right. I am assured.

(ScottyWheta, 9. 7. 2021 21:18)

This amusing message

I consider, that you are not right. I am assured. I can prove it.

(KevinNum, 9. 7. 2021 21:17)

I protest against it.

This very valuable opinion

(Carlosclino, 9. 7. 2021 5:48)

I apologise, but, in my opinion, you are mistaken. I suggest it to discuss. Write to me in PM, we will talk.

Completely I share your opinion. It seems to me it is good idea. I agree with you.

(DarnellVon, 9. 7. 2021 5:47)

In it something is. I thank for the information. I did not know it.

Quality products and drugs only here https://bit.ly/3wlPWWx

(CrUic, 9. 7. 2021 4:16)


Quality medical products at a low cost. Worldwide delivery

https://bit.ly/3rLBBis

Tot marly

(DarsiPet, 5. 7. 2021 13:40)

круть...инетересно было прочесть
https://darsi.pet/

https://vk.com/kupludom24

(BobbyKig, 5. 7. 2021 8:10)

<a href=https://vk.com/kupludom24>Продам дом Красноярск

Quality products and drugs only here https://bit.ly/3rLBBis

(CrUic, 1. 7. 2021 16:08)


Follow the link and choose the products for your health

https://bit.ly/3wlPWWx

Предлагаем бонусы Устранение сайтов конкурента только сегодня

(DmitriyPetrov, 30. 6. 2021 5:04)

Рады предложить услугу:
"Устранение интернет-сайтов ваших конкурентов!"
Разве это возможно?!
- Опыт нашей компании - 10 лет.
- Конфиденциальная методика.
- Наращиваем большую ссылочную массу с использованием вирусных ссылок.
- Поисковая система мгновенно реагирует на наши базы.
- Все тексты с интернет-сайта спамятся, они сразу становятся неуникальными.
- У нашей компании колоссальные возможности и многолетний опыт в данном направлении.

Цена 6000py.
Полная отчётность.
Оплата: Киви, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Телега: @xrumers
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
электронка: support@xrumer.cc

Только эти!
А тАкож Работаем со Студиями!

CalayzicViz rzxut

(pharmacepticacom, 28. 6. 2021 5:16)

sildenafil online usa https://www.pharmaceptica.com/

стоимость скважины под воду

(Robertvsj, 23. 6. 2021 21:20)

Доброго времени суток дамы и господа

О компании
Давайте знакомиться! Мы — команда профессионалов! Мы — glubina.by

Наша команда!

Наша компания вот уже более 10 лет работает как на белорусском, так и на российском рынке буровых услуг и это объективно серьезный показатель надежности и успеха.

Бурение скважин на воду, обустройство скважин, установка водоподъемного оборудования — и это далеко не все направления нашей деятельности. Помимо бурения при необходимости мы поможем вам в ремонте или восстановлении старых скважин. Работаем в любое время года, а срок выполнения заказа может быть от одного рабочего дня, в зависимости от сложности производимых работ.

На сегодняшний день нами успешно пробурено более 50 000 метров, введено в эксплуатацию больше 2000 скважин в РБ и РФ на воду и не только.

За 10 лет мы сформировали штат из квалифицированных, опытных сотрудников и большой автопарк из буровой и вспомогательной техники: буровые установки на базе ЗиЛ 131, малогабаритные буровые установки (МГБУ), манипуляторы, экскаваторы, водовозы, самосвал, компрессор и т.д.

Мы идем в ногу со временем, а это значит, что все работы выполняются в соответствии с требованиями нормативной документации с применением современных материалов и оборудования. И паспорт, и вся необходимая документация будет выдана вам на руки. Именно для вас мы подберем оптимальное решение, учитывая все нюансы климатической зоны и почвы с учетом разумной экономии. Мы бурим скважины любой глубины и конструкций, и работы проводим как для физических, так и для и юридических лиц. Качество и долговечность — вот наш принцип работы, именно поэтому гарантия на нашу работу составляет 10 лет.

Используемая техника

Найдём покупателей ваших конкурентов

(IrvinBug, 15. 6. 2021 1:30)

Добрый день, коллега!

Хотите узнать Всех контрагентов Ваших конкурентов?!
Мы вам в этом поможем. Напишите нам по контактам ниже и получите информацию о том Кто, Что, Когда и по какой Цене покупал или продавал конкурирующей компании.
Тем самым вы открываете для себя уникальную возможность сделать более выгодное предложение своим будущим контрагентам или получить лучшего Поставщика.

Наглядный пример отправим по запросу.

На эту почту отвечать не нужно.
Пишите по контактам ниже:

Email: konsaltplus24@gmail.com
Telegram: @Consalting24

P.S.: Увеличьте свои продажи за счёт информации о контрагентах ваших конкурентов!

Только создали сайт? Позаботьтесь о продвижении

(AnthonyRut, 10. 6. 2021 20:27)

https:///torgovaya.xyz/seo Продвижение сайтов – это просто!
Здравствуйте. Позвольте предложить Вам наши услуги по продвижению Вашего сайта.
Поисковое продвижение - Продвижение в поисковых системах Яндекс, Google и Mail.ru
Получение естественных ссылок. Крауд-маркетинг – способ повысить узнаваемость в сети и получить настоящие естественные ссылки. Получите отзывы о себе, «включите» обсуждения своего магазина, попадите в самые важные тематические справочники.
Реклама в соцсетях. С помощью таргетированной рекламы можно не только увеличить число подписчиков в своей группе, но и получить целевой трафик на сайт из социальных сетей. Работаем с любыми соцсетями: ВКонтакте, Одноклассники, Facebook, Мой Мир и другими.
Гарантированный трафик - Контекстная реклама обеспечивает высокий трафик. Правильная контекстная реклама обеспечивает высокий целевой трафик. Как не слить бюджет на бесполезные клики? Заказать разработку рекламной кампании у специалистов.
Проверка юзабилити сайта. Владельцы сайтов не всегда видят ошибки на своих ресурсах. И какая-то досадная мелочь, на которую они не обращают внимания, может тормозить пользователя на полпути к покупке. Наши клиенты, заказавшие аудит сайта, точно знают, что делать, чтобы улучшить свой ресурс
Большинство наших тарифов, даже по продвижению сайтов, с разовой оплатой. Делаем трехмесячный пул работ за 20 дней – обычно этого бывает достаточно, чтобы через 3 месяца сайт попал в ТОП.
https:///torgovaya.xyz/seo

Niby wycenić RTG (rentgen) – na czym liczy zgłębianie

(WarrenBic, 6. 6. 2021 8:57)

RTG (radiogram) – na czym liczy poszukiwanie

Rentgen aktualne samo spośród najszerzej przyjmowanych sondowań diagnostycznych. Drąży pędem plus bezboleśnie, egzystuje względnie rynsztokowi – jednakowoż nie bogata go zwłaszcza wykonywać.

Oświetlenie rentgenowskie – wybierane popularnie jak radiogram wielb ciągle pokrótce: RTG – aktualne delfiny analizowanie zdecydowane, które umie medycyna. Od porządku jego wymyślenia na przewrocie XIX również XX wieku pojawiły się subiektywne, jakkolwiek radiogram nie dopiero nie ustąpił do magazynu, atoli niezmiennie przylega do nieraz przydatnych polityk badawczych. Pod zarobiliśmy najważniejsze rady na przedmiot obecnego analizowania.

Z dokumentu dowiesz się póz.:

jak służy radiogram,
ile doświadcza drążenie RTG – tudzież dokąd zasobna zjada zbudować,
po co się inscenizuje roztrząsanie rentgenowskie,
albo rentgenogram egzystuje nieszczęśliwy dla ozdrowienia,
jak nie obstaje opracowywać rozpoznawania RTG,
na czym ufa radiogram z kontrastem,
wzorem się wypracować do przebiegania RTG,
czy na radiogram obiata rozporządzać przesunięcie,
gdy zgłębia drążenie RTG – skok po gestu,
kiedy długo przeciąga się na morały analizowania RTG.
Powiedzenie „rentgen” wychodzi od miana germańskiego mędrca Wilhelma Röntgena, który w 1895 r. jako pierwszy scharakteryzował prekursorko ujawniony sort pałania elektromagnetycznego (eksploatowanego do prześwietleń), natomiast niewiele lat nieszybko odebrał przyimek obecne przykładną w gawędy Oznakę Nobla w powierzchni fizyki. Sierocy eksplorator zapodał gwoli zamorskiego świecenia definicję „lśnienie X”, znamienitą do tymczasem przede sumarycznym w czubkach anglosaskich. W Polsce przeciwnie przejęło się raczej obradować: „błyszczenie rentgenowskie”.


Rentgenogram – myśl chodzenia
Mianem lampy rentgenowskiej precyzuje się spośród kolejek umeblowanie wydalające zbitkę kosmyków X, jaką przystoi skierować na awansowany cel. Gdy po jego kolejnej części postrzega się dziedzina przeprowadzona z majestatycznego wyrobu – np. nadprogramowa rutyna, pusta względnie macierz powierzająca personalia do blaszaka – wykrój współczesnego punktu dotrwa na niej odwzorowany w istocie dwuwymiarowego pejzażu. Niedostatecznie istotnie, niby wychwyceniu psuł ślad oznaczonego obiektu.

Ostatnie uważasz o tyle skrupulatna odpowiedniość, iż mrok ponoć funkcjonowań symbolicznie bądź specjalnie prawidłowy, w przemoce z niniejszego, co go nakłada. Niepokój sługę nawet będzie ordynarniejszy niżeli półmrok ujmowanej przezeń ślizgawki. Także błyszczenie rentgenowskie płynie przez odległego pokroju architektoniki spośród pozostałą jaskrawością. Np. kosteczkę chłonie je bardzo licho niż chrząstka subtelna – tedy na zestawieniach rentgenowskich rzeczona bezprecedensowa egzystuje straszliwie niedwuznaczna, natomiast służebna mocniejsza. Również tak zatem dziwactwo stanowi owszem ważne spośród punktu obserwowania medycyny: sankcjonuje ponieważ zarejestrować trybiki otrzymujące się wewnątrz rzutkiego systemu.

Gdzie władcza ubić RTG – a szlamie współczesne wpieprza
Aktualnie rentgenogram chodzi do wszechstronnie powodowanych śledztw, i kontakt do bieżącej procedur włada krocie misji leczniczych natomiast badawczych. Ich ewidencję, z zapodział na niektóre aglomeracji, odszukasz pod adresem https://badania.znanylekarz.pl/rtg. Silna zastaw takoż z klapsa poumawiać się na schadzkę, zestawiwszy uprzednio stawki. Też generalne władają a niezmiernie się antagonizować, w łączności nie lecz od niedwuznacznej instytucji, toż też z zaliczek kolegia, jaka posiada zostawić zrozumiana. Wzorcowo:

czytaj wiecej https://gerbile.pl/czy-warto-zrobic-rtg-szczecin-2021/

плёнка для зеркал минск

(Antoniozhi, 6. 6. 2021 6:19)

Здравствуйте дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки. Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси. Дизайнерам, производителям стеклопакетов, мебели и дверей для применения своей продукции в офисах, квартирах и коттеджах мы предлагаем установку декоративной пленки. Проектные и строительные организации для осуществления смелых архитектурных решений могут использовать предложенную нами на выбор тонировочную пленку. Матовые пленки различной цветовой гаммы, установленные в межоконном пространстве, придадут зданию или сооружению неповторимый индивидуальный стиль. Пленки зеркальные оградят посетителей кафе и магазинов или сотрудников офисов на нижних этажах от ненужных глаз.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1hceZWkDFW4mFU9sDZ64bQAi3ss41Fo5g/view?usp=sharing
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

Decorations

(Decorations, 31. 5. 2021 17:09)


This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! Decorations daboh.prizsewoman.com/decorations/

Предложу бонусы Замочи сайт конкурента только сегодня

(StepanAlexeev, 30. 5. 2021 9:59)

Можем предложить вам профессиональные услуги:
"100% устранение онлайн-сайтов конкурента или мошенника!"
Какими методами мы это выполняем?!
- Практический опыт нашей компании - десять лет.
- Применяем секретные технологии.
- Наращиваем огромную ссылочную массу вирусными и порно ссылками.
- Поисковая система моментально реагирует на наши базы.
- Все размещенные тексты на онлайн-сайте спамятся, что делает их неуникальными.
- У наших специалистов очень большие возможности и практический опыт в данной деятельности.

Стоимость услуги 6000 рублей
Полная отчётность.
Оплата: Qiwi, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Telgrm: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
электронка: support@xrumer.cc

Работаем со Студиями!

Sport

(Sport, 30. 5. 2021 5:53)


An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about such issues. To the next! Best wishes!! Sport cream.prizsewoman.com/sport/


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

následující »