Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekSedmdesát devět let po vynálezu Papinova parního stroje (1690) došlo k významným událostem, kterými začala epocha motorových vozidel. Inženýr Cugnot získal podporu francouzského ministerstva války, pro které měl sestrojit parní traktor pro dělostřelectvo k vlečení těžkých děl. V roce 1769 měl první parní vůz zkušební jízdy. Dosahoval rychlosti až 4,5 km/hod. Bohužel nesplňoval výkonnostní požadavky do něj vkládané. Po 12 minutách jízdy došla pára. A bylo třeba na zemi pod kotlem rozdělat oheň. Teprve po vytvoření nové páry bylo možno pokračovat v cestě.

Ministr války byl však s pokusem spokojen a přidělil Cugnotovi další peníze na stavbu velkého stroje. Za necelé dva roky byl velký traktor hotov. Měl tříkolový podvozek. Před předním kolem byl velký mosazný kotel vážící 5 tun. Parovůz si již vezl vlastní ohniště a páru vyráběl za jízdy. Dosahoval rychlosti až 4 km/hod..
Zrod automobilu však zbrzdila nepříjemná událost. Při veřejném představení vypověděl parní vůz náhle službu. Závadu pravděpodobně způsobila tíha kotle. Došlo tak k první automobilové havárii v dějinách. Vozidlo prorazilo zeď, Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem. Práce na "mechanickém koni" ukončilo sesazení ministra války de Choiseula.

Cugnot dokázal, že motorový vůz lze sestrojit. Za kanálem La Manche se však odehrávala další epizoda vzniku automobilu. Anglický konstruktér James Watt svými vynálezy ukázal, že parní stroje mohou být značně výkonné a mohou se využívat v mnoha odvětvích. Bezprostřední význam pro vývoj motorových vozidel měly až vysokotlaké parní stroje amerického konstruktéra Ewanse. Tři roky po vynálezu mnohem výkonnějších strojů, než byly Wattovy nízkotlaké parní stroje, uplatnil Ewans novinky v konstrukci parních strojů v dopravě. V roce 1803 sestrojil motorové vozidlo určené i k plavbě.

Mezi prvními průkopníky parních motorových vozidel byl též Čech. Vynálezce Josef Brožek své vozidlo vlastní konstrukce předvedl 17. srpna 1815 v Praze.

Nastával věk páry. Doba rozsáhlého využívání parních strojů. Konstruktéři zkoušeli vyrobit první silniční vozidla. Roku 1830 jezdilo po Anglii již 26 parních automobilů. Mezi Londýnem a Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Motorismus pomalu získával stoupence v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé tažných koní, formani, obecně „lidi z branže“. Dále pak občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech. V neposlední řadě i notoričtí stěžovatelé. Města i státy vydávaly na základě tlaku občanů nařízení a zákony proti silniční dopravě. Jako zajímavost nám slouží pověstný zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Vozidla měla omezenou rychlost - v osadách mohla dosahovat nejvýše 3 km/hod., na volné trati 6 km/hod.
.
Od začátku minulého století se rychle objevovaly nové druhy vozidel, které využívaly jiný pohon. Angličan Medhursi zažádal v roce 1800 o patent na vůz, který poháněl stlačený vzduch. V roce 1802 přihlásil švýcarský občan Issac de Rivaz k patentování raketový vůz, který měl pohánět hořící střelný prach. V roce 1835 přišel holandský technik Stratingh s prvním elektromobilem. O rok později Ital G. B. Bott sestrojil zcela odlišný typ elektromobilu.

V roce 1860 vynalezl Belgičan Jean Lenoir dvoutaktní spalovací motor na svítiplyn. Lenoirův další vůz s plynovým pohonem dosahoval na trati dlouhé 18 km průměrnou rychlost až 6 km/hod.. Jeho vynálezu použili konstruktéři ke stavbě dalších typů vozidel se spalovacími motory. Zvlášť nadějně vypadaly pokusy o sestrojení motorů poháněných tekutými palivy o velké výhřevnosti. Při konstrukci spalovacích motorů se vynálezci snažili používat jako palivo kromě svítiplynu i petrolej, benzín a líh.

Vídeňský mechanik Marcus vyzkoušel v roce 1864 na malém vozíku motorek poháněný petrolejovými párami. O rok později měl již vozidlo pro dvě osoby a po dalších letech předvedl vozidlo s benzínovým motorem chlazeným vodou, s elektromagnetickým zapalováním a ručním řazením rychlosti.

V roce 1885 obdržel německý mechanik Gottlieb Daimler patent na "vozidlo na kolech poháněné plynovým nebo petrolejovým motorem, umístěným pod sedadlem a mezi zadními nápravami". Téhož roku dostal jeho krajan Karel Benz patent na "kočár bez koní poháněný benzínovým motorem". Řešení jejich vozidel byla východiskem ke stavbě skutečných automobilů.

V roce 1894 byl uspořádán na trati dlouhé 126 km (Paříž-Rouen) první automobilový závod. Vozidla již měla pneumatiky. V následujícím roce se konal ještě delší závod na 1200 km dlouhé trati Paříž-Bordeaux-Paříž. Startovalo 12 vozů se spalovacími motory, šest parních motorových vozidel a dokonce i jeden elektromobil. Vozy poháněné párou závod nedokončily. „Vítězem“ se stal dvoumístný Panhart-Levassor. Paříž jej uvítala po necelých 49 hodinách, byl nejrychlejší. Kupodivu oficiálním vítězem se však stal Peugotův automobil. Přijel asi o jednu hodinu později, ale na stupně vítězů ho přivedla jeho čtyři sedadla.

První časový automobilový závod byl 18. prosince 1898 v městečku Acheres poblíž Paříže. Pořadatel závodů týdeník La France Automobile netušil, že položí základ snahy po stále větších a větších rychlostech. Tehdy zvítězil na 2 kilometrové trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat rychlostí 58,86 km/hod. Vítězný vůz Jean-taud byl elektromobil kočárového typu o váze 1400 kg poháněný bateriemi.

Ani ne za měsíc překonal belgický konstruktér Camille Jenatzy rekord na elektromobilu tvaru torpéda. Dosáhl rychlosti 62,12 km/hod. Tento vůz, těžký necelých 10 tun - Jamais content - byl vzápětí překonán Jean-taudem. Ten dosáhl nejvyšší rychlosti kočárů všech dob jel rychlostí 91,361 km/hod. Ještě téhož roku dosáhl Camille Jenatzy na Jamais content nové nejvyšší rychlosti století 105, 798 km/hod. Ta pak byla po léta uznávána za světový silniční rekord.

Na přelomu 19. a 20. století se těšil elektromobil velké oblibě a v Americe byl ozšířenější než automobil se spalovacím motorem. O prosazení automobilu s benzínovým motorem se zasloužil americký konstruktér Henry Ford. V roce 1903 vytvořil na břehu Michiganského jezera se svým vozem nazvaným 999 nový světový rychlostní rekord - 146km/hod.

Když si Tomáš Alva Edison prohlížel u Henry Forda náčrt připravovaného automobilu, prohlásil: "Váš automobil bude nezávislý, nepotřebuje oheň a páru jako parní vozy, nekouří a nebude tak těžký jako elektromobil. Pracujte na něm!". Edison dovedl odhadnout šance technických novinek. Zavedením prvního montážního pásu na světě se auta u Forda začala vyrábět v ohromných sériích.

Časem v osobní automobilové dopravě získaly naprostou převahu benzínové motory. Parní automobily byly příliš těžkopádné, hřmotné a produkující spoustu škodlivin. Za druhé světové války nedostatek ropy přivedl některé země k částečnému návratu k pohonu automobilů plynem. Přizpůsobení běžných spalovacích motorů na pohon plynem nebyla složitá.

Elektromobily v konkurenci neobstály. Daly se sice postavit jednoduše a snáz obsluhovat, avšak olověné akumulátory byly choulostivé, těžké a po ujetí 30 km se musely znovu dobíjet. Edison s Fordem se v roce 1915 pokusili o elektrickou verzi slavného modelu Ford-T. Ani ocelo-niklové akumulátory nepomohly k výhře elektromobilu. V dopravě zvítězily spalovací motory hlavně díky vysokému výkonu a snadné skladnosti kapalných pohonných hmot. Po impozantním nástupu benzinových motorů přišly Dieselovy motory zcela odlišné koncepce, které dovedly ještě lépe zužitkovat energii paliva. Pohonnou hmotou byla levná nafta.

Tím jsme se dostali do současnosti, po silnici se nám prohání osobní automobily poháněné většinou spalovacími motory. Nákladní vozy využívají motory vznětové. Díky vysokému znečištění výfukovými plyny se konstruktéři snaží vyrobit velmi úsporná auta či sázejí na elektromobily či vozidla, které bude pohánět vodík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

decleor night balm

(decleor night balm, 24. 2. 2021 7:16)


Usually I don't read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article. decleor night balm itdas.sewomenpriz.com/skin-care/decleor-night-balm.php

atlas 150 pasta maker

(atlas 150 pasta maker, 23. 2. 2021 21:55)


I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be again ceaselessly to inspect new posts atlas 150 pasta maker olcar.prizezwom.com/advice-girlfriends/atlas-150-pasta-maker.php

japanska växter inomhus

(japanska växter inomhus, 23. 2. 2021 17:11)


Hi, I check your new stuff regularly. Your humoristic style is awesome, keep doing what you're doing! japanska växter inomhus linkh.wommmewt.com/trends/japanska-vaexter-inomhus.php

pem slang 40mm pris

(pem slang 40mm pris, 23. 2. 2021 5:42)


Actually when someone doesn't be aware of afterward its up to other visitors that they will assist, so here it takes place. pem slang 40mm pris soti.sewomenpriz.com/news/pem-slang-40mm-pris.php

mats sköld tastings

(mats sköld tastings, 23. 2. 2021 0:56)


I am now not certain where you're getting your information, but great topic. I must spend a while studying much more or figuring out more. Thanks for fantastic information I used to be looking for this info for my mission. mats sköld tastings earmo.prizezwom.com/news/mats-skoeld-tastings.php

män i klimakteriet

(män i klimakteriet, 22. 2. 2021 18:35)


I have read so many content concerning the blogger lovers except this post is genuinely a good piece of writing, keep it up. män i klimakteriet tawju.wommmewt.com/delicious-dishes/maen-i-klimakteriet.php

goda bakterier i magen

(goda bakterier i magen, 22. 2. 2021 5:40)


Thankfulness to my father who stated to me regarding this blog, this blog is genuinely amazing. goda bakterier i magen grovi.sewomenpriz.com/advice-girlfriends/goda-bakterier-i-magen.php

bubbelplast stora bubblor

(bubbelplast stora bubblor, 22. 2. 2021 3:22)


Quality articles is the crucial to be a focus for the users to pay a visit the web site, that's what this website is providing. bubbelplast stora bubblor saujo.prizezwom.com/delicious-dishes/bubbelplast-stora-bubblor.php

ögondroppar röda ögon

(ögondroppar röda ögon, 21. 2. 2021 18:19)


I quite like reading a post that can make people think. Also, many thanks for permitting me to comment! ögondroppar röda ögon soti.sewomenpriz.com/beauty/oegondroppar-roeda-oegon.php

bullar med choklad

(bullar med choklad, 21. 2. 2021 7:10)


Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice morning! bullar med choklad kcuso.sewomenpriz.com/trends/bullar-med-choklad.php

loreal men expert hydra power

(loreal men expert hydra power, 21. 2. 2021 7:08)


Quality posts is the important to invite the viewers to pay a quick visit the web page, that's what this web page is providing. loreal men expert hydra power verno.prizezwom.com/for-men/loreal-men-expert-hydra-power.php

ica online kostnad

(ica online kostnad, 20. 2. 2021 20:47)


Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. ica online kostnad abflo.wommmewt.com/for-men/ica-online-kostnad.php

göteborgs mineral och stengalleri

(göteborgs mineral och stengalleri, 20. 2. 2021 12:53)


all the time i used to read smaller articles that also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time. göteborgs mineral och stengalleri glosi.prizezwom.com/skin-care/goeteborgs-mineral-och-stengalleri.php

billiga skor med hjul

(billiga skor med hjul, 20. 2. 2021 10:43)


I constantly spent my half an hour to read this website's content daily along with a mug of coffee. billiga skor med hjul sigph.wommmewt.com/decorations/billiga-skor-med-hjul.php

laserborttagning hår hemma

(laserborttagning hår hemma, 20. 2. 2021 0:16)


Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further post thank you once again. laserborttagning hår hemma unis.sewomenpriz.com/relaxation/laserborttagning-hr-hemma.php

vad är kasein

(vad är kasein, 19. 2. 2021 18:36)


Howdy! This post couldn't be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Thank you for sharing! vad är kasein frite.prizezwom.com/for-men/vad-aer-kasein.php

nike roshe run dam grå

(nike roshe run dam grå, 19. 2. 2021 3:06)


Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding anything entirely, but this article gives good understanding yet. nike roshe run dam grå avam.wommmewt.com/delicious-dishes/nike-roshe-run-dam-gr.php

michael mosley diet svenska

(michael mosley diet svenska, 18. 2. 2021 22:35)


Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any ideas? Cheers! michael mosley diet svenska drear.prizezwom.com/travels/michael-mosley-diet-svenska.php

kvd åkersberga sverige

(kvd åkersberga sverige, 18. 2. 2021 13:59)


Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol kvd åkersberga sverige verdi.wommmewt.com/advice-girlfriends/kvd-kersberga-sverige.php

röda korset östgötagatan

(röda korset östgötagatan, 18. 2. 2021 1:47)


Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated! röda korset östgötagatan hoyrh.prizezwom.com/advice-girlfriends/roeda-korset-oestgoetagatan.php


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

následující »