Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekSedmdesát devět let po vynálezu Papinova parního stroje (1690) došlo k významným událostem, kterými začala epocha motorových vozidel. Inženýr Cugnot získal podporu francouzského ministerstva války, pro které měl sestrojit parní traktor pro dělostřelectvo k vlečení těžkých děl. V roce 1769 měl první parní vůz zkušební jízdy. Dosahoval rychlosti až 4,5 km/hod. Bohužel nesplňoval výkonnostní požadavky do něj vkládané. Po 12 minutách jízdy došla pára. A bylo třeba na zemi pod kotlem rozdělat oheň. Teprve po vytvoření nové páry bylo možno pokračovat v cestě.

Ministr války byl však s pokusem spokojen a přidělil Cugnotovi další peníze na stavbu velkého stroje. Za necelé dva roky byl velký traktor hotov. Měl tříkolový podvozek. Před předním kolem byl velký mosazný kotel vážící 5 tun. Parovůz si již vezl vlastní ohniště a páru vyráběl za jízdy. Dosahoval rychlosti až 4 km/hod..
Zrod automobilu však zbrzdila nepříjemná událost. Při veřejném představení vypověděl parní vůz náhle službu. Závadu pravděpodobně způsobila tíha kotle. Došlo tak k první automobilové havárii v dějinách. Vozidlo prorazilo zeď, Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem. Práce na "mechanickém koni" ukončilo sesazení ministra války de Choiseula.

Cugnot dokázal, že motorový vůz lze sestrojit. Za kanálem La Manche se však odehrávala další epizoda vzniku automobilu. Anglický konstruktér James Watt svými vynálezy ukázal, že parní stroje mohou být značně výkonné a mohou se využívat v mnoha odvětvích. Bezprostřední význam pro vývoj motorových vozidel měly až vysokotlaké parní stroje amerického konstruktéra Ewanse. Tři roky po vynálezu mnohem výkonnějších strojů, než byly Wattovy nízkotlaké parní stroje, uplatnil Ewans novinky v konstrukci parních strojů v dopravě. V roce 1803 sestrojil motorové vozidlo určené i k plavbě.

Mezi prvními průkopníky parních motorových vozidel byl též Čech. Vynálezce Josef Brožek své vozidlo vlastní konstrukce předvedl 17. srpna 1815 v Praze.

Nastával věk páry. Doba rozsáhlého využívání parních strojů. Konstruktéři zkoušeli vyrobit první silniční vozidla. Roku 1830 jezdilo po Anglii již 26 parních automobilů. Mezi Londýnem a Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Motorismus pomalu získával stoupence v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé tažných koní, formani, obecně „lidi z branže“. Dále pak občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech. V neposlední řadě i notoričtí stěžovatelé. Města i státy vydávaly na základě tlaku občanů nařízení a zákony proti silniční dopravě. Jako zajímavost nám slouží pověstný zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Vozidla měla omezenou rychlost - v osadách mohla dosahovat nejvýše 3 km/hod., na volné trati 6 km/hod.
.
Od začátku minulého století se rychle objevovaly nové druhy vozidel, které využívaly jiný pohon. Angličan Medhursi zažádal v roce 1800 o patent na vůz, který poháněl stlačený vzduch. V roce 1802 přihlásil švýcarský občan Issac de Rivaz k patentování raketový vůz, který měl pohánět hořící střelný prach. V roce 1835 přišel holandský technik Stratingh s prvním elektromobilem. O rok později Ital G. B. Bott sestrojil zcela odlišný typ elektromobilu.

V roce 1860 vynalezl Belgičan Jean Lenoir dvoutaktní spalovací motor na svítiplyn. Lenoirův další vůz s plynovým pohonem dosahoval na trati dlouhé 18 km průměrnou rychlost až 6 km/hod.. Jeho vynálezu použili konstruktéři ke stavbě dalších typů vozidel se spalovacími motory. Zvlášť nadějně vypadaly pokusy o sestrojení motorů poháněných tekutými palivy o velké výhřevnosti. Při konstrukci spalovacích motorů se vynálezci snažili používat jako palivo kromě svítiplynu i petrolej, benzín a líh.

Vídeňský mechanik Marcus vyzkoušel v roce 1864 na malém vozíku motorek poháněný petrolejovými párami. O rok později měl již vozidlo pro dvě osoby a po dalších letech předvedl vozidlo s benzínovým motorem chlazeným vodou, s elektromagnetickým zapalováním a ručním řazením rychlosti.

V roce 1885 obdržel německý mechanik Gottlieb Daimler patent na "vozidlo na kolech poháněné plynovým nebo petrolejovým motorem, umístěným pod sedadlem a mezi zadními nápravami". Téhož roku dostal jeho krajan Karel Benz patent na "kočár bez koní poháněný benzínovým motorem". Řešení jejich vozidel byla východiskem ke stavbě skutečných automobilů.

V roce 1894 byl uspořádán na trati dlouhé 126 km (Paříž-Rouen) první automobilový závod. Vozidla již měla pneumatiky. V následujícím roce se konal ještě delší závod na 1200 km dlouhé trati Paříž-Bordeaux-Paříž. Startovalo 12 vozů se spalovacími motory, šest parních motorových vozidel a dokonce i jeden elektromobil. Vozy poháněné párou závod nedokončily. „Vítězem“ se stal dvoumístný Panhart-Levassor. Paříž jej uvítala po necelých 49 hodinách, byl nejrychlejší. Kupodivu oficiálním vítězem se však stal Peugotův automobil. Přijel asi o jednu hodinu později, ale na stupně vítězů ho přivedla jeho čtyři sedadla.

První časový automobilový závod byl 18. prosince 1898 v městečku Acheres poblíž Paříže. Pořadatel závodů týdeník La France Automobile netušil, že položí základ snahy po stále větších a větších rychlostech. Tehdy zvítězil na 2 kilometrové trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat rychlostí 58,86 km/hod. Vítězný vůz Jean-taud byl elektromobil kočárového typu o váze 1400 kg poháněný bateriemi.

Ani ne za měsíc překonal belgický konstruktér Camille Jenatzy rekord na elektromobilu tvaru torpéda. Dosáhl rychlosti 62,12 km/hod. Tento vůz, těžký necelých 10 tun - Jamais content - byl vzápětí překonán Jean-taudem. Ten dosáhl nejvyšší rychlosti kočárů všech dob jel rychlostí 91,361 km/hod. Ještě téhož roku dosáhl Camille Jenatzy na Jamais content nové nejvyšší rychlosti století 105, 798 km/hod. Ta pak byla po léta uznávána za světový silniční rekord.

Na přelomu 19. a 20. století se těšil elektromobil velké oblibě a v Americe byl ozšířenější než automobil se spalovacím motorem. O prosazení automobilu s benzínovým motorem se zasloužil americký konstruktér Henry Ford. V roce 1903 vytvořil na břehu Michiganského jezera se svým vozem nazvaným 999 nový světový rychlostní rekord - 146km/hod.

Když si Tomáš Alva Edison prohlížel u Henry Forda náčrt připravovaného automobilu, prohlásil: "Váš automobil bude nezávislý, nepotřebuje oheň a páru jako parní vozy, nekouří a nebude tak těžký jako elektromobil. Pracujte na něm!". Edison dovedl odhadnout šance technických novinek. Zavedením prvního montážního pásu na světě se auta u Forda začala vyrábět v ohromných sériích.

Časem v osobní automobilové dopravě získaly naprostou převahu benzínové motory. Parní automobily byly příliš těžkopádné, hřmotné a produkující spoustu škodlivin. Za druhé světové války nedostatek ropy přivedl některé země k částečnému návratu k pohonu automobilů plynem. Přizpůsobení běžných spalovacích motorů na pohon plynem nebyla složitá.

Elektromobily v konkurenci neobstály. Daly se sice postavit jednoduše a snáz obsluhovat, avšak olověné akumulátory byly choulostivé, těžké a po ujetí 30 km se musely znovu dobíjet. Edison s Fordem se v roce 1915 pokusili o elektrickou verzi slavného modelu Ford-T. Ani ocelo-niklové akumulátory nepomohly k výhře elektromobilu. V dopravě zvítězily spalovací motory hlavně díky vysokému výkonu a snadné skladnosti kapalných pohonných hmot. Po impozantním nástupu benzinových motorů přišly Dieselovy motory zcela odlišné koncepce, které dovedly ještě lépe zužitkovat energii paliva. Pohonnou hmotou byla levná nafta.

Tím jsme se dostali do současnosti, po silnici se nám prohání osobní automobily poháněné většinou spalovacími motory. Nákladní vozy využívají motory vznětové. Díky vysokému znečištění výfukovými plyny se konstruktéři snaží vyrobit velmi úsporná auta či sázejí na elektromobily či vozidla, které bude pohánět vodík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

eleni chris köpa

(eleni chris köpa, 17. 2. 2021 13:40)


Hello, for all time i used to check weblog posts here in the early hours in the dawn, for the reason that i enjoy to gain knowledge of more and more. eleni chris köpa unis.sewomenpriz.com/for-women/eleni-chris-koepa.php

les vergetures de grossesse

(les vergetures de grossesse, 17. 2. 2021 11:09)


I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this issue? les vergetures de grossesse hoyrh.prizezwom.com/decorations/les-vergetures-de-grossesse.php

stora ringar i öronen

(stora ringar i öronen, 17. 2. 2021 2:47)


Hi, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, might check this? IE nonetheless is the market leader and a huge section of other folks will omit your wonderful writing due to this problem. stora ringar i öronen reha.sewomenpriz.com/decorations/stora-ringar-i-oeronen.php

geografisk tunga bilder

(geografisk tunga bilder, 16. 2. 2021 14:57)


When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot! geografisk tunga bilder kieli.wommmewt.com/advice-girlfriends/geografisk-tunga-bilder.php

begagnade cyklar göteborg

(begagnade cyklar göteborg, 16. 2. 2021 14:09)


Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations? begagnade cyklar göteborg flatm.prizezwom.com/trends/begagnade-cyklar-goeteborg.php

Это средство себя зарекомендовало

(GeraldBob, 15. 2. 2021 17:34)

Возможно вы любите хорошо отдохнуть?
Отдых в кругу семьи?
Или просто порыбачить?
https://offeramazon.ru/2021/02/11/big-fish/

Trends

(Trends, 15. 2. 2021 16:56)


I like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I've added you guys to my own blogroll. Trends gret.sewomenpriz.com/trends/

proteine shake afvallen

(proteine shake afvallen, 15. 2. 2021 16:27)


hi!,I really like your writing so so much! proportion we be in contact extra approximately your article on AOL? I need a specialist in this area to solve my problem. Maybe that's you! Having a look forward to see you. proteine shake afvallen tanch.prizezwom.com/beauty/proteine-shake-afvallen.php

coca cola ab

(coca cola ab, 15. 2. 2021 4:11)


Excellent blog post. I absolutely love this website. Continue the good work! coca cola ab reta.wommmewt.com/advice-girlfriends/coca-cola-ab.php

mättat fett kolesterol

(mättat fett kolesterol, 14. 2. 2021 17:54)


With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being stolen? I'd definitely appreciate it. mättat fett kolesterol neubl.prizezwom.com/delicious-dishes/maettat-fett-kolesterol.php

ljusröda hudutslag på bålen

(ljusröda hudutslag på bålen, 14. 2. 2021 10:02)


I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thank you ljusröda hudutslag på bålen nyegu.sewomenpriz.com/news/ljusroeda-hudutslag-p-blen.php

storlek 21 innermått

(storlek 21 innermått, 13. 2. 2021 18:55)


My family members every time say that I am wasting my time here at net, however I know I am getting know-how all the time by reading such good articles. storlek 21 innermått rausi.prizezwom.com/skin-care/storlek-21-innermtt.php

inredning på nätet billigt

(inredning på nätet billigt, 13. 2. 2021 9:57)


When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Many thanks! inredning på nätet billigt frowe.wommmewt.com/beautiful-things/inredning-p-naetet-billigt.php

forma gym kumla

(forma gym kumla, 12. 2. 2021 21:54)


Hi, after reading this awesome piece of writing i am also glad to share my knowledge here with mates. forma gym kumla righs.wommmewt.com/news/forma-gym-kumla.php

babyliss hårtørrer med ledningsoprul

(babyliss hårtørrer med ledningsoprul, 12. 2. 2021 8:48)


Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea babyliss hårtørrer med ledningsoprul terca.sewomenpriz.com/trends/babyliss-hrtrrer-med-ledningsoprul.php

double wear concealer

(double wear concealer, 11. 2. 2021 22:42)


Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice holiday weekend! double wear concealer tohe.prizezwom.com/sport/double-wear-concealer.php

åre choklad god jul

(åre choklad god jul, 11. 2. 2021 20:42)


Attractive element of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing for your feeds or even I achievement you access constantly rapidly. åre choklad god jul crata.wommmewt.com/relaxation/re-choklad-god-jul.php

best treatment for corns

(best treatment for corns, 11. 2. 2021 8:47)


I just couldn't depart your website prior to suggesting that I extremely loved the usual information an individual supply for your visitors? Is gonna be again incessantly in order to check out new posts best treatment for corns quobu.wommmewt.com/for-men/best-treatment-for-corns.php

moroccan oil shampoo and conditioner 500ml

(moroccan oil shampoo and conditioner 500ml, 10. 2. 2021 20:31)


I'm very pleased to uncover this website. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you book marked to look at new stuff on your web site. moroccan oil shampoo and conditioner 500ml siow.sewomenpriz.com/relaxation/moroccan-oil-shampoo-and-conditioner-500ml.php

neutrogena facial cleanser

(neutrogena facial cleanser, 10. 2. 2021 8:04)


No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here. neutrogena facial cleanser abflo.wommmewt.com/news/neutrogena-facial-cleanser.php


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

následující »