Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekSedmdesát devět let po vynálezu Papinova parního stroje (1690) došlo k významným událostem, kterými začala epocha motorových vozidel. Inženýr Cugnot získal podporu francouzského ministerstva války, pro které měl sestrojit parní traktor pro dělostřelectvo k vlečení těžkých děl. V roce 1769 měl první parní vůz zkušební jízdy. Dosahoval rychlosti až 4,5 km/hod. Bohužel nesplňoval výkonnostní požadavky do něj vkládané. Po 12 minutách jízdy došla pára. A bylo třeba na zemi pod kotlem rozdělat oheň. Teprve po vytvoření nové páry bylo možno pokračovat v cestě.

Ministr války byl však s pokusem spokojen a přidělil Cugnotovi další peníze na stavbu velkého stroje. Za necelé dva roky byl velký traktor hotov. Měl tříkolový podvozek. Před předním kolem byl velký mosazný kotel vážící 5 tun. Parovůz si již vezl vlastní ohniště a páru vyráběl za jízdy. Dosahoval rychlosti až 4 km/hod..
Zrod automobilu však zbrzdila nepříjemná událost. Při veřejném představení vypověděl parní vůz náhle službu. Závadu pravděpodobně způsobila tíha kotle. Došlo tak k první automobilové havárii v dějinách. Vozidlo prorazilo zeď, Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem. Práce na "mechanickém koni" ukončilo sesazení ministra války de Choiseula.

Cugnot dokázal, že motorový vůz lze sestrojit. Za kanálem La Manche se však odehrávala další epizoda vzniku automobilu. Anglický konstruktér James Watt svými vynálezy ukázal, že parní stroje mohou být značně výkonné a mohou se využívat v mnoha odvětvích. Bezprostřední význam pro vývoj motorových vozidel měly až vysokotlaké parní stroje amerického konstruktéra Ewanse. Tři roky po vynálezu mnohem výkonnějších strojů, než byly Wattovy nízkotlaké parní stroje, uplatnil Ewans novinky v konstrukci parních strojů v dopravě. V roce 1803 sestrojil motorové vozidlo určené i k plavbě.

Mezi prvními průkopníky parních motorových vozidel byl též Čech. Vynálezce Josef Brožek své vozidlo vlastní konstrukce předvedl 17. srpna 1815 v Praze.

Nastával věk páry. Doba rozsáhlého využívání parních strojů. Konstruktéři zkoušeli vyrobit první silniční vozidla. Roku 1830 jezdilo po Anglii již 26 parních automobilů. Mezi Londýnem a Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Motorismus pomalu získával stoupence v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé tažných koní, formani, obecně „lidi z branže“. Dále pak občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech. V neposlední řadě i notoričtí stěžovatelé. Města i státy vydávaly na základě tlaku občanů nařízení a zákony proti silniční dopravě. Jako zajímavost nám slouží pověstný zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Vozidla měla omezenou rychlost - v osadách mohla dosahovat nejvýše 3 km/hod., na volné trati 6 km/hod.
.
Od začátku minulého století se rychle objevovaly nové druhy vozidel, které využívaly jiný pohon. Angličan Medhursi zažádal v roce 1800 o patent na vůz, který poháněl stlačený vzduch. V roce 1802 přihlásil švýcarský občan Issac de Rivaz k patentování raketový vůz, který měl pohánět hořící střelný prach. V roce 1835 přišel holandský technik Stratingh s prvním elektromobilem. O rok později Ital G. B. Bott sestrojil zcela odlišný typ elektromobilu.

V roce 1860 vynalezl Belgičan Jean Lenoir dvoutaktní spalovací motor na svítiplyn. Lenoirův další vůz s plynovým pohonem dosahoval na trati dlouhé 18 km průměrnou rychlost až 6 km/hod.. Jeho vynálezu použili konstruktéři ke stavbě dalších typů vozidel se spalovacími motory. Zvlášť nadějně vypadaly pokusy o sestrojení motorů poháněných tekutými palivy o velké výhřevnosti. Při konstrukci spalovacích motorů se vynálezci snažili používat jako palivo kromě svítiplynu i petrolej, benzín a líh.

Vídeňský mechanik Marcus vyzkoušel v roce 1864 na malém vozíku motorek poháněný petrolejovými párami. O rok později měl již vozidlo pro dvě osoby a po dalších letech předvedl vozidlo s benzínovým motorem chlazeným vodou, s elektromagnetickým zapalováním a ručním řazením rychlosti.

V roce 1885 obdržel německý mechanik Gottlieb Daimler patent na "vozidlo na kolech poháněné plynovým nebo petrolejovým motorem, umístěným pod sedadlem a mezi zadními nápravami". Téhož roku dostal jeho krajan Karel Benz patent na "kočár bez koní poháněný benzínovým motorem". Řešení jejich vozidel byla východiskem ke stavbě skutečných automobilů.

V roce 1894 byl uspořádán na trati dlouhé 126 km (Paříž-Rouen) první automobilový závod. Vozidla již měla pneumatiky. V následujícím roce se konal ještě delší závod na 1200 km dlouhé trati Paříž-Bordeaux-Paříž. Startovalo 12 vozů se spalovacími motory, šest parních motorových vozidel a dokonce i jeden elektromobil. Vozy poháněné párou závod nedokončily. „Vítězem“ se stal dvoumístný Panhart-Levassor. Paříž jej uvítala po necelých 49 hodinách, byl nejrychlejší. Kupodivu oficiálním vítězem se však stal Peugotův automobil. Přijel asi o jednu hodinu později, ale na stupně vítězů ho přivedla jeho čtyři sedadla.

První časový automobilový závod byl 18. prosince 1898 v městečku Acheres poblíž Paříže. Pořadatel závodů týdeník La France Automobile netušil, že položí základ snahy po stále větších a větších rychlostech. Tehdy zvítězil na 2 kilometrové trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat rychlostí 58,86 km/hod. Vítězný vůz Jean-taud byl elektromobil kočárového typu o váze 1400 kg poháněný bateriemi.

Ani ne za měsíc překonal belgický konstruktér Camille Jenatzy rekord na elektromobilu tvaru torpéda. Dosáhl rychlosti 62,12 km/hod. Tento vůz, těžký necelých 10 tun - Jamais content - byl vzápětí překonán Jean-taudem. Ten dosáhl nejvyšší rychlosti kočárů všech dob jel rychlostí 91,361 km/hod. Ještě téhož roku dosáhl Camille Jenatzy na Jamais content nové nejvyšší rychlosti století 105, 798 km/hod. Ta pak byla po léta uznávána za světový silniční rekord.

Na přelomu 19. a 20. století se těšil elektromobil velké oblibě a v Americe byl ozšířenější než automobil se spalovacím motorem. O prosazení automobilu s benzínovým motorem se zasloužil americký konstruktér Henry Ford. V roce 1903 vytvořil na břehu Michiganského jezera se svým vozem nazvaným 999 nový světový rychlostní rekord - 146km/hod.

Když si Tomáš Alva Edison prohlížel u Henry Forda náčrt připravovaného automobilu, prohlásil: "Váš automobil bude nezávislý, nepotřebuje oheň a páru jako parní vozy, nekouří a nebude tak těžký jako elektromobil. Pracujte na něm!". Edison dovedl odhadnout šance technických novinek. Zavedením prvního montážního pásu na světě se auta u Forda začala vyrábět v ohromných sériích.

Časem v osobní automobilové dopravě získaly naprostou převahu benzínové motory. Parní automobily byly příliš těžkopádné, hřmotné a produkující spoustu škodlivin. Za druhé světové války nedostatek ropy přivedl některé země k částečnému návratu k pohonu automobilů plynem. Přizpůsobení běžných spalovacích motorů na pohon plynem nebyla složitá.

Elektromobily v konkurenci neobstály. Daly se sice postavit jednoduše a snáz obsluhovat, avšak olověné akumulátory byly choulostivé, těžké a po ujetí 30 km se musely znovu dobíjet. Edison s Fordem se v roce 1915 pokusili o elektrickou verzi slavného modelu Ford-T. Ani ocelo-niklové akumulátory nepomohly k výhře elektromobilu. V dopravě zvítězily spalovací motory hlavně díky vysokému výkonu a snadné skladnosti kapalných pohonných hmot. Po impozantním nástupu benzinových motorů přišly Dieselovy motory zcela odlišné koncepce, které dovedly ještě lépe zužitkovat energii paliva. Pohonnou hmotou byla levná nafta.

Tím jsme se dostali do současnosti, po silnici se nám prohání osobní automobily poháněné většinou spalovacími motory. Nákladní vozy využívají motory vznětové. Díky vysokému znečištění výfukovými plyny se konstruktéři snaží vyrobit velmi úsporná auta či sázejí na elektromobily či vozidla, které bude pohánět vodík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Useful tips

(Useful tips, 17. 5. 2021 11:57)


When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks! Useful tips isil.teswomango.com/useful-tips/

Advice girlfriends

(Advice girlfriends, 17. 5. 2021 1:05)


I used to be recommended this website via my cousin. I am now not certain whether or not this post is written by means of him as nobody else recognize such particular about my problem. You're wonderful! Thanks! Advice girlfriends boorst.sewomabest.com/advice-girlfriends/

скважины на воду видео

(Andreasgun, 16. 5. 2021 14:11)

Приветствую Вас друзья!Есть такой замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду. https://drive.google.com/file/d/1Y0zYtrRCia9jfU-BH3WPIbhph6HvwDRl/view?usp=sharing Бурение скважин в Минске – полный комплекс качественных и разумных по цене услуг. Заказывайте скважину для воды в АКВАБУРсервис – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Итак, вам нужна собственная скважина и вы решаете самостоятельно обеспечивать себя чистой водой — на своем загородном участке или на промышленном объекте в Минской области. Поздравляем с первым шагом. Но до того как мы приступим к бурению вашей скважины, вам предстоит сделать еще один выбор — решить, какая скважина у вас будет. Выбрать предстоит из двух вариантов: шнековая (до 35-40м) или артезианская (от 40м). Артезианская скважина бурится роторным способом. Этот способ бурения дороже уже по той причине, что сама скважина глубже. Цены на прохождение одного погонного метра при бурении артезианской или фильтровой скважины существенно не отличаются, однако за счет глубины конечная цена на роторное бурение выше.
Увидимся!

Предложу бонусы Замочи сайт конкурента только сегодня

(OlegAlekseevich, 15. 5. 2021 4:31)


Требуется "убить" интернет-ресурс конкурента? Мы поможем.
Используем очень эффективные технологии:
- Уничтожаем веб-сайты по любым ключам.
- 300000-400000 спамных беклинков.
- Спамим главный электронный ящик фирмы письмами с рассылками
- Устранение позиций сайта в поисковике по любым коммерческим ключевым фразам.
- Используются уникальные методы. Это известно лишь нашим экспертам. Опыт работы более 10 лет.
- Гарантия возврата денежных средств через 3 месяца.
- Полный отчет.
- Абсолютная конфиденциальность работы. Про вас и нашу деятельность никто не сможет узнать.

Стоимость 80$
Полная отчётность.
Оплата: Qiwi, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Telgrm: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
маил: support@xrumer.cc

Работаем со Студиями!

Free IMVU Credits.Com

(belleLardy, 14. 5. 2021 23:19)

https://selfenhancement2020.weebly.com/services.html

===========
The line between social networking and gaming is increasingly blurring, and internet incumbents are taking notice. NetEase, the second-largest gaming company in China (behind Tencent), is among a group of investors who just backed IMVU, an avatar-focused social network operating out of California.

Menlo Park-based Structural Capital among other institutions that also joined in the strategic round totaling $35 million. IMVU has raised more than $77 million from five rounds since it was co-founded by “The Lean Startup” author Eric Ries back in 2004. The company declined to disclose its post-money valuation.

The fresh investment will be used to fund IMVU’s product development and comes fresh off a restructuring at the company. A new parent organization called Together Labs was formed to oversee its flagship platform IMVU, in which users can create virtual rooms and chat with strangers using custom avatars, a product that’s today considered by some a dating platform; a new service called Vcoin, which lets users buy, gift, earn and convert a digital asset from the IMVU platform into fiat; and other virtual services.

Founded in 2005, NetEase is now known for its news portal, music streaming app, education products and video games that compete with those of Tencent. It has over the years made a handful of minority investments in companies outside China, though it’s not nearly as aggressive as Tencent in terms of investment pace and volume.

How To Hack Someones IMVU Without Their Password

IMVU Hack Download
Free IMVU Credits Without Verification
Free IMVU Credits No Survey No Human Verification

mobilt bredband ftg tillägg

(mobilt bredband ftg tillägg, 12. 5. 2021 12:41)


I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I've included you guys to my blogroll. mobilt bredband ftg tillägg biohar.wommintpri.com/map10.php

Delicious dishes

(Delicious dishes, 12. 5. 2021 5:38)


Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. A great read. I'll certainly be back. Delicious dishes cetot.prizsewoman.com/delicious-dishes/

Панда суши - суши Одесса

(ThomasMuh, 10. 5. 2021 1:05)

Доставка вкусных суши в Одессе
https://tululu.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=22776
бизнес ланч одесса
дешевые суши заказать
доставка 24 часа одесса
доставка большой пиццы
доставка горячих роллов
доставка еды в коробочках

Relaxation

(Relaxation, 9. 5. 2021 6:59)


Magnificent goods from you, man. I've be mindful your stuff prior to and you're simply extremely fantastic. I really like what you have bought here, really like what you're saying and the way wherein you say it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful site. Relaxation biote.prizsewoman.com/relaxation/

For men

(For men, 8. 5. 2021 19:02)


Excellent, what a blog it is! This website presents useful information to us, keep it up. For men neumet.prizsewoman.com/for-men/

fertil efter ägglossning

(fertil efter ägglossning, 8. 5. 2021 6:18)


I just like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark your weblog and test again right here regularly. I am rather sure I'll learn many new stuff right right here! Good luck for the following! fertil efter ägglossning blacan.wommintpri.com/map16.php

världens kallaste stad

(världens kallaste stad, 7. 5. 2021 2:08)


After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot! världens kallaste stad wofur.wommintpri.com/map5.php

Шоппинг – данное прекрасный метод

(Joshuanuppy, 6. 5. 2021 1:18)

Шоппинг – данное прекрасный метод никак не только лишь отдохнуть, однако также существенно поменять собственный облик. Но в некоторых случаях шоппинг никак не дает ровным счетом ничего, помимо расстройства также лишних предметов, какие еще долгое время станут пылиться в войске.

sänka kolesterol med mat

(sänka kolesterol med mat, 6. 5. 2021 0:10)


Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time. sänka kolesterol med mat evri.wommintpri.com/map2.php

Music

(Music, 5. 5. 2021 21:02)


Hey there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! Music alol.sewomabest.com/music/

An Introduction to Online Casino Gambling in South Korea

(MichaelUnsep, 5. 5. 2021 4:26)

No, its because they realised that there was no money to be made from the booming Pakistani casino market. There is zero casino in Pakistan yet. Its perfectly legal to own real estate in casinos but to not operate over four cards at one time at a live casino and to only have two land cards at a hand in an online poker game. But how could find a casino when there was no Pakistani cities with sufficient population to support one? That is where I come in. How can you find a casino at a country with no single casino on its doorstep?
https://shootercasino.com/pharaoh-casino/ - 우리카지노
The authorities of Pakistan has banned all online casinos in the nation. Why is this so? Can it be because they don't like their guests spending cash on casinos? Is it because the government is worried about organised crime running rampant in the country and the risk that online gaming can bring?
I've been operating in the casino and slot business in the united kingdom for the previous 10 decades and I have played many online and offline casino games. My occupation as a consultant has given me some insight into how to use this Betting Exchange to make money and I can tell you that its quite easy to make money using the market. It is possible to use your charge card to deposit into a"blind" or non-player account and play against the casino's live gamers, who will have put their bets prior to you entering the area. Playing on a live casino using real people also affords you the opportunity to use a high roller handle and the chance to win huge jackpots that you would not have the ability to accomplish in your home country. Although casinos use different vocabulary to call what is essentially the identical thing, I'll use the very same terms to explain what it is that it is you are doing when playing with an internet casino.

efva attling angels silver

(efva attling angels silver, 4. 5. 2021 19:30)


you are in point of fact a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have performed a fantastic process on this topic! efva attling angels silver mistbl.wommintpri.com/map2.php

For women

(For women, 3. 5. 2021 17:29)


Very good article. I'm experiencing many of these issues as well.. For women mayge.sewomabest.com/for-women/

rosa bandet klistermärke

(rosa bandet klistermärke, 3. 5. 2021 14:45)


I visited many sites however the audio quality for audio songs existing at this website is in fact wonderful. rosa bandet klistermärke anis.wommintpri.com/map6.php

Hot News american News 2021

(MichJek, 2. 5. 2021 16:27)

which costs more cialis or viagra cheap name brand cialis


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34

následující »