Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekSedmdesát devět let po vynálezu Papinova parního stroje (1690) došlo k významným událostem, kterými začala epocha motorových vozidel. Inženýr Cugnot získal podporu francouzského ministerstva války, pro které měl sestrojit parní traktor pro dělostřelectvo k vlečení těžkých děl. V roce 1769 měl první parní vůz zkušební jízdy. Dosahoval rychlosti až 4,5 km/hod. Bohužel nesplňoval výkonnostní požadavky do něj vkládané. Po 12 minutách jízdy došla pára. A bylo třeba na zemi pod kotlem rozdělat oheň. Teprve po vytvoření nové páry bylo možno pokračovat v cestě.

Ministr války byl však s pokusem spokojen a přidělil Cugnotovi další peníze na stavbu velkého stroje. Za necelé dva roky byl velký traktor hotov. Měl tříkolový podvozek. Před předním kolem byl velký mosazný kotel vážící 5 tun. Parovůz si již vezl vlastní ohniště a páru vyráběl za jízdy. Dosahoval rychlosti až 4 km/hod..
Zrod automobilu však zbrzdila nepříjemná událost. Při veřejném představení vypověděl parní vůz náhle službu. Závadu pravděpodobně způsobila tíha kotle. Došlo tak k první automobilové havárii v dějinách. Vozidlo prorazilo zeď, Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem. Práce na "mechanickém koni" ukončilo sesazení ministra války de Choiseula.

Cugnot dokázal, že motorový vůz lze sestrojit. Za kanálem La Manche se však odehrávala další epizoda vzniku automobilu. Anglický konstruktér James Watt svými vynálezy ukázal, že parní stroje mohou být značně výkonné a mohou se využívat v mnoha odvětvích. Bezprostřední význam pro vývoj motorových vozidel měly až vysokotlaké parní stroje amerického konstruktéra Ewanse. Tři roky po vynálezu mnohem výkonnějších strojů, než byly Wattovy nízkotlaké parní stroje, uplatnil Ewans novinky v konstrukci parních strojů v dopravě. V roce 1803 sestrojil motorové vozidlo určené i k plavbě.

Mezi prvními průkopníky parních motorových vozidel byl též Čech. Vynálezce Josef Brožek své vozidlo vlastní konstrukce předvedl 17. srpna 1815 v Praze.

Nastával věk páry. Doba rozsáhlého využívání parních strojů. Konstruktéři zkoušeli vyrobit první silniční vozidla. Roku 1830 jezdilo po Anglii již 26 parních automobilů. Mezi Londýnem a Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Motorismus pomalu získával stoupence v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé tažných koní, formani, obecně „lidi z branže“. Dále pak občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech. V neposlední řadě i notoričtí stěžovatelé. Města i státy vydávaly na základě tlaku občanů nařízení a zákony proti silniční dopravě. Jako zajímavost nám slouží pověstný zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Vozidla měla omezenou rychlost - v osadách mohla dosahovat nejvýše 3 km/hod., na volné trati 6 km/hod.
.
Od začátku minulého století se rychle objevovaly nové druhy vozidel, které využívaly jiný pohon. Angličan Medhursi zažádal v roce 1800 o patent na vůz, který poháněl stlačený vzduch. V roce 1802 přihlásil švýcarský občan Issac de Rivaz k patentování raketový vůz, který měl pohánět hořící střelný prach. V roce 1835 přišel holandský technik Stratingh s prvním elektromobilem. O rok později Ital G. B. Bott sestrojil zcela odlišný typ elektromobilu.

V roce 1860 vynalezl Belgičan Jean Lenoir dvoutaktní spalovací motor na svítiplyn. Lenoirův další vůz s plynovým pohonem dosahoval na trati dlouhé 18 km průměrnou rychlost až 6 km/hod.. Jeho vynálezu použili konstruktéři ke stavbě dalších typů vozidel se spalovacími motory. Zvlášť nadějně vypadaly pokusy o sestrojení motorů poháněných tekutými palivy o velké výhřevnosti. Při konstrukci spalovacích motorů se vynálezci snažili používat jako palivo kromě svítiplynu i petrolej, benzín a líh.

Vídeňský mechanik Marcus vyzkoušel v roce 1864 na malém vozíku motorek poháněný petrolejovými párami. O rok později měl již vozidlo pro dvě osoby a po dalších letech předvedl vozidlo s benzínovým motorem chlazeným vodou, s elektromagnetickým zapalováním a ručním řazením rychlosti.

V roce 1885 obdržel německý mechanik Gottlieb Daimler patent na "vozidlo na kolech poháněné plynovým nebo petrolejovým motorem, umístěným pod sedadlem a mezi zadními nápravami". Téhož roku dostal jeho krajan Karel Benz patent na "kočár bez koní poháněný benzínovým motorem". Řešení jejich vozidel byla východiskem ke stavbě skutečných automobilů.

V roce 1894 byl uspořádán na trati dlouhé 126 km (Paříž-Rouen) první automobilový závod. Vozidla již měla pneumatiky. V následujícím roce se konal ještě delší závod na 1200 km dlouhé trati Paříž-Bordeaux-Paříž. Startovalo 12 vozů se spalovacími motory, šest parních motorových vozidel a dokonce i jeden elektromobil. Vozy poháněné párou závod nedokončily. „Vítězem“ se stal dvoumístný Panhart-Levassor. Paříž jej uvítala po necelých 49 hodinách, byl nejrychlejší. Kupodivu oficiálním vítězem se však stal Peugotův automobil. Přijel asi o jednu hodinu později, ale na stupně vítězů ho přivedla jeho čtyři sedadla.

První časový automobilový závod byl 18. prosince 1898 v městečku Acheres poblíž Paříže. Pořadatel závodů týdeník La France Automobile netušil, že položí základ snahy po stále větších a větších rychlostech. Tehdy zvítězil na 2 kilometrové trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat rychlostí 58,86 km/hod. Vítězný vůz Jean-taud byl elektromobil kočárového typu o váze 1400 kg poháněný bateriemi.

Ani ne za měsíc překonal belgický konstruktér Camille Jenatzy rekord na elektromobilu tvaru torpéda. Dosáhl rychlosti 62,12 km/hod. Tento vůz, těžký necelých 10 tun - Jamais content - byl vzápětí překonán Jean-taudem. Ten dosáhl nejvyšší rychlosti kočárů všech dob jel rychlostí 91,361 km/hod. Ještě téhož roku dosáhl Camille Jenatzy na Jamais content nové nejvyšší rychlosti století 105, 798 km/hod. Ta pak byla po léta uznávána za světový silniční rekord.

Na přelomu 19. a 20. století se těšil elektromobil velké oblibě a v Americe byl ozšířenější než automobil se spalovacím motorem. O prosazení automobilu s benzínovým motorem se zasloužil americký konstruktér Henry Ford. V roce 1903 vytvořil na břehu Michiganského jezera se svým vozem nazvaným 999 nový světový rychlostní rekord - 146km/hod.

Když si Tomáš Alva Edison prohlížel u Henry Forda náčrt připravovaného automobilu, prohlásil: "Váš automobil bude nezávislý, nepotřebuje oheň a páru jako parní vozy, nekouří a nebude tak těžký jako elektromobil. Pracujte na něm!". Edison dovedl odhadnout šance technických novinek. Zavedením prvního montážního pásu na světě se auta u Forda začala vyrábět v ohromných sériích.

Časem v osobní automobilové dopravě získaly naprostou převahu benzínové motory. Parní automobily byly příliš těžkopádné, hřmotné a produkující spoustu škodlivin. Za druhé světové války nedostatek ropy přivedl některé země k částečnému návratu k pohonu automobilů plynem. Přizpůsobení běžných spalovacích motorů na pohon plynem nebyla složitá.

Elektromobily v konkurenci neobstály. Daly se sice postavit jednoduše a snáz obsluhovat, avšak olověné akumulátory byly choulostivé, těžké a po ujetí 30 km se musely znovu dobíjet. Edison s Fordem se v roce 1915 pokusili o elektrickou verzi slavného modelu Ford-T. Ani ocelo-niklové akumulátory nepomohly k výhře elektromobilu. V dopravě zvítězily spalovací motory hlavně díky vysokému výkonu a snadné skladnosti kapalných pohonných hmot. Po impozantním nástupu benzinových motorů přišly Dieselovy motory zcela odlišné koncepce, které dovedly ještě lépe zužitkovat energii paliva. Pohonnou hmotou byla levná nafta.

Tím jsme se dostali do současnosti, po silnici se nám prohání osobní automobily poháněné většinou spalovacími motory. Nákladní vozy využívají motory vznětové. Díky vysokému znečištění výfukovými plyny se konstruktéři snaží vyrobit velmi úsporná auta či sázejí na elektromobily či vozidla, které bude pohánět vodík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sport

(Sport, 30. 5. 2021 5:53)


An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about such issues. To the next! Best wishes!! Sport cream.prizsewoman.com/sport/

Вы когда-нибудь задумывались

(Melissaattal, 30. 5. 2021 4:50)

Вы когда-нибудь задумывались, какое первое впечатление вы производите? Позвольте этой восхитительной викторине с конфетами раскрыть правду . Каково ваше первое впечатление?
Оригинал:

https://youtesla.ru

Delicious dishes

(Delicious dishes, 29. 5. 2021 4:47)


Whats up are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated! Delicious dishes downgi.sewomabest.com/delicious-dishes/

Skin care

(Skin care, 28. 5. 2021 7:52)


You're so awesome! I do not think I've truly read something like this before. So good to discover somebody with original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality! Skin care kolpa.teswomango.com/skin-care/

Relaxation

(Relaxation, 27. 5. 2021 20:00)


Keep this going please, great job! Relaxation elam.prizsewoman.com/relaxation/

svarta påsar under ögonen

(svarta påsar under ögonen, 27. 5. 2021 12:15)


When someone writes an paragraph he/she keeps the plan of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus that's why this article is perfect. Thanks! svarta påsar under ögonen listhou.wommintpri.com/map7.php

securitas direct kontakt

(securitas direct kontakt, 26. 5. 2021 8:46)


This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! securitas direct kontakt cieblas.wommintpri.com/map31.php

Предлагаем скидки Замочи сайт конкурента вирусные базы

(DmitriyPetrov, 26. 5. 2021 4:55)


Можем предложить сто процентов рабочий способ для ликвидации онлайн-сайта вашего конкурента.
Используем успешные технологии, проверенные не на одном проекте:
- Уничтожаем веб-ресурсы по любым ключевым запросам.
- 300000-400000 спамных беклинков.
- Спам главного емаила компании письмами с рассылками
- Устранение позиций интернет-сайта в поисковиках по самым коммерческим ключевым словам.
- Используются секретные технологии. Это известно только нашим экспертам.
- Гарантия возврата денег через 3 месяца.
- 100% отчётность.
- Абсолютная секретность ваших заказов. Никто не узнает про вас.

Цена $80
Полная отчётность.
Оплата: Киви, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Телегрм: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
электронка: support@xrumer.cc

Только эти!
А тАкож Работаем со Студиями!

vaknar med svullna ögonlock

(vaknar med svullna ögonlock, 25. 5. 2021 4:17)


I think this is one of the most significant information for me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers vaknar med svullna ögonlock polar.wommintpri.com/map17.php

For women

(For women, 24. 5. 2021 0:04)


I am really delighted to read this weblog posts which contains plenty of helpful information, thanks for providing such information. For women temmi.sewomabest.com/for-women/

zlatans föräldrar från

(zlatans föräldrar från, 23. 5. 2021 22:51)


Hi there, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts, that's truly good, keep up writing. zlatans föräldrar från blasre.wommintpri.com/map15.php

kalorisnål lunch recept

(kalorisnål lunch recept, 22. 5. 2021 17:42)


Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get anything done. kalorisnål lunch recept dehoch.wommintpri.com/map14.php

små tatoveringer på håndleddet

(små tatoveringer på håndleddet, 21. 5. 2021 13:25)


Thanks for finally writing about > < Liked it! små tatoveringer på håndleddet reade.wommintpri.com/map17.php

Beautiful things

(Beautiful things, 20. 5. 2021 15:37)


If you would like to grow your know-how just keep visiting this site and be updated with the hottest gossip posted here. Beautiful things spywir.sewomabest.com/beautiful-things/

torr hud i ansiktet huskur

(torr hud i ansiktet huskur, 20. 5. 2021 9:02)


I have read a few excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create this sort of excellent informative website. torr hud i ansiktet huskur north.wommintpri.com/map17.php

Trends

(Trends, 20. 5. 2021 3:40)


It's actually a cool and useful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing. Trends doppw.prizsewoman.com/trends/

Никаких продаж, партнерок, заказов и Kwork.

(AnthonyRut, 19. 5. 2021 19:24)

Никаких продаж, партнерок, заказов и Kwork. Идеальный заработок без вложений!
автодоход до 130 000 рублей в месяц https://bit.ly/3wjIev6
после запуска системы вы будете получать доход, как минимум еще 10 лет
- зарабатываете на обычных картинках.
- копируету картинку из указанного источника
- загружаете картинку на сервис
- делаете настройки по инструкции
- выводите деньги
- пожизненный пассивный доход
Перейти для оплаты https://bit.ly/2RtQ9Hq

Travels

(Travels, 18. 5. 2021 11:43)


You actually make it appear so easy with your presentation but I to find this matter to be actually something which I feel I might never understand. It sort of feels too complex and very huge for me. I'm taking a look ahead to your subsequent publish, I'll try to get the cling of it! Travels amfai.sewomabest.com/travels/

Beauty

(Beauty, 17. 5. 2021 23:52)


Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me. Beauty seder.sewomabest.com/beauty/

Adult Sex Chat - The World's Best Free Live Chats-Online

(CHYcer, 17. 5. 2021 16:53)

Adult Sex Chat - The World's Best Free Live Chats-Online
https://runetkii.com/


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34

následující »